CCS (Fleetcor)

 

Search our investment portfolioSpolečnost CCS zabývající se vydáváním tankovacích karet byla založena na počátku devadesátých let a její pozice průkopníka na trhu jí rychle začala přinášet výhody. Velmi rychle dosáhla pokrytí čerpacích stanic v celé České republice a rozšířila se také na sousedním Slovensku coby dvojka na tamním trhu.

Díky své silné pozici na trhu představovala společnost CCS velmi atraktivní a strategickou příležitost pro zájemce o akvizici, kteří chtěli získat pevnou pozici na místním trhu. Rok poté, co do CCS investoval Advent International, projevila zájem o CCS společnost FleetCor, nejrychleji se rozvíjející americký vydavatel tankovacích karet.

Přestože je velmi neobvyklé opustit společnost v tak raném stádiu investice, Advent se dohodl s managementem společnosti CCS, že spojení s FleetCor je z dlouhodobého hlediska pro CCS přínosem.

Díky menšinovému podílu ve FleetCor a pozici v představenstvu celé skupiny jsme si zachovali podíl na chodu společnosti. V roce 2010 vstoupil FleetCor na newyorskou burzu (NYSE: FLT) a na začátku roku 2012 Advent vystoupil z této investice.

Proč a jak jsme společnost získali

Společnost CCS byla založena v roce 1991 skupinou podnikatelů. Rychle se rozvíjela a brzy dosáhla pozice předního vydavatele tankovacích karet v České republice s terminály téměř na všech čerpacích stanicích v zemi. Společnost se úspěšně rozšířila také v sousedních zemích a na Slovensku pokrývá 50% trhu v daném sektoru. CCS nabízela služby významným klientů, včetně státních organizací, velkých společností a provozovatelů firemních vozových parků.

CCS byla první společností ve střední a východní Evropě, která začala vydávat čipové karty, a získala tak díky své technické vyspělosti výbornou pověst. Společnost rozšířila své hlavní aktivity také o nové služby, které mají zákazníkům pomoci lépe kontrolovat náklady na firemní vozový park.

S ohledem na potenciál společnosti jsme k jejím vlastníkům zaujali proaktivní přístup. „Byli jsme přesvědčeni, že CCS je výbornou příležitostí, a díky svému lokálnímu týmu jsme se spojili s majiteli a přesvědčili je, aby společnost prodali,“ vysvětluje Chris Mruck, ředitel společnosti Advent International pro střední a východní Evropu.

"Přestože se o společnost zajímali i další potenciální kupující, náš návrh na zapojení zkušeného profesionála z daného oboru (operating partner), který by pomohl s růstem společnosti, se ukázal jako jeden z rozhodujících faktorů. Šest týdnů po formálním začátku prodeje jsme získali majoritní podíl v CCS."

Provozní zlepšení

Záměrem Advent International bylo, aby CCS nabídla nové a lepší služby stávajícím zákazníkům a poté využila silnou pozici jako výchozí bod pro expanzi do dalších zemí v daném regionu. 

„Naší původní vizí bylo zlepšení efektivity společnosti a orientace na zákazníka,” vysvětluje Chris Mruck. „Přestože CCS zaujímala dobrou pozici na trhu, existovalo mnoho možností na provozní zlepšení." Zanedlouho Advent dokončil první fázi plánu rozvoje společnosti a CCS tím přilákala pozornost dalšího zájemce, velmi schopné americké společnosti FleetCor.

Společnost FleetCor založená v roce 2000 se stala jedním z nejrychleji rostoucích vydavatelů tankovacích karet v USA a po akvizici ve Velké Británii začala směřovat na další evropské trhy.

„Zjistili jsme, že máme stejné vize a podobný obchodní plán, ale FleetCor nabízela coby součást větší skupiny pestřejší zázemí v sektoru, který jsme vnímali velmi pozitivně.”

"Přestože CCS zaujímala dobrou pozici na trhu, existovalo mnoho možností, jak začít pracovat efektivněji a zvýšit zisky prostřednictvím orientace na zákazníky. Chtěli jsme také představit nové nápady v oboru, který byl až doposud značně neflexibilní.”

- Chris Mruck, řídící partner společnosti Advent International

Výhody plynoucí ze sloučení podniků

Není pochyb, že prodej CCS společnosti FleetCor představoval pro CCS jedinečnou příležitost, jak se stát součástí skupiny s celosvětovými ambicemi na přední postavení na trhu. Bylo to velmi strategické řešení. „Neplánovali jsme prodej tak brzy, ale převážil pragmatický pohled a názor, že toto bude nejlepší volba pro společnost CCS a její rozvoj. Domnívali jsme se, že podnikatelský duch společnosti FleetCor a schopnosti jejího managementu budou pro CCS vynikajícím přínosem,” dodává Chris Mruck.

Advent International vlastnil po sloučení firem malý podíl ve společnost FleetCor. Byli jsme vyzváni, abychom se stali součástí představenstva a pracovali společně se společností FleetCor na mezinárodním rozvoji pomocí organického růstu či formou akvizic. CCS posléze získala společnost Tracker, vedoucího poskytovatele služeb pro vyhodnocování efektivity provozu vozidel na bázi technologie GPS v České republice a také 50% akcií celého podniku. Skupina FleetCor získala dále 3 britské společnosti a v současnosti vyhledává další atraktivní příležitosti v regionu střední a východní Evropy. V roce 2010 vstoupil FleetCor na newyorskou burzu (NYSE: FLT) a na začátku roku 2012 Advent vystoupil z této investice.

 

Language


Czech - English
 

Related Links and downloads


Related Investments


Contact